Köşe Yazıları

ABD Dış Politikasındaki Değişim

19.06.2018 Hürriyet Gazetesi

Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı görüşme, Amerikan dış politika geleneklerini ve son dönemdeki gidişatı tamamen tersine çevirmesi nedeniyle ciddi eleştiriler aldı. (Devamı için tıklayınız.)

Model Birleşmiş Milletler

21.05.2018 Hürriyet Gazetesi

Geçtiğimiz haftalarda benim için çok önemli olan iki organizasyona katıldım. Birincisi Antalya TED Kolejinin düzenlediği diğeri ise Bahçeşehir Kolejinin düzenlediği Model Birleşmiş Milletler konferansına. (Devamı için tıklayınız.)

Generaller ve Yüzbaşılar

25.04.2018 Hürriyet Gazetesi

Donald Trump, başkan olduğundan beri çok kısa zaman içerisinde gerçekleştirdiği kabine değişikliklerinin sonucunda Amerikan hükümetinin nereye doğru evrildiği ve askeri ağırlığının ne düzeyde arttığı ile alakalı birçok analiz yapılmakta. (Devamı için tıklayınız.)

İzolasyonist Başkanlar Savaş Çıkarır mı?

18.04.2018 Hürriyet Gazetesi

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da önemli bir mesele gündeme geldi. Hem Türkiye’de hem de Amerika’da yapılan akademik araştırmalarda ve panellerde Amerikan tarihindeki bazı izolasyonist veya izolasyonist bakış açısıyla yönetime gelen başkanların söylemlerinin aksine, kendilerini Amerikan tarihinin en büyük savaşlarının içinde buldukları şeklinde bir tartışma konusu ortaya atıldı. (Devamı için tıklayınız.)

Öncesi ve Sonrasıyla Suriye Operasyonu

17.04.2018 Hürriyet Gazetesi

Daha iki hafta önce ABD Başkanı Donald Trump, “Suriye’de başarısız olmuşuz (Obama yönetimini kastederek), her şey kötüye gitmiş, oradan çıkmayı düşünüyorum.” dedi. (Devamı için tıklayınız.)

Afrin ve Menbiç Sürecinde Son Dengeler

16.03.2018 Hürriyet Gazetesi

Türkiye’nin Afrin operasyonuyla beraber Türk-Amerikan ilişkileri had safhada bir gerginlik noktasına ulaştı. 1 Mart tezkeresinden bugüne kadar, Obama’nın seçildiği ilk birkaç yılı bir kenara koyarsak, aslında ilişkilerin çok da iyiye gittiğini söyleyemeyiz. (Devamı için tıklayınız.)

Tillerson’un Ardından

15.03.2018 Hürriyet Gazetesi

Amerikan Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevden aldığını ve yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirdiğini açıkladı. (Devamı için tıklayınız.)