Türk Dış Politikasında Stratejiler ve Yeni Yaklaşımlar

turk dis politikasi96x138
Bahçeşehir Üniversitesi hükümet ve Liderlik Okulu olarak bu sene altıncısını düzenlediğimiz Diplomat Okulu programımıza her sene olduğu gibi birbirinden değerli diplomatlar, akademisyenler ve farklı alanlarda dış politika uzmanları katılmıştır.

Küresel ve bölgesel gelişmeler, Türk dış politikası, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler, Türk-Amerikan ilişkileri gibi hepimizin hayatındaki etkisi çokça hissedilen konuların yanı sıra diplomasi ve müzakere teknikleri de değerli hocalarımız tarafından ilgili katılımcılarımıza aktarılmıştır.

Başarılı bir Diplomat Okulu sürecinde gerçekleşen sunumlardan derlediğimiz kitabımız şimdi görüş ve beğenilerinize sunulmuştur. Bu kitap değerli konuşmacılarımızın sunumları ve katılımcılarımızın da dahil olduğu soru-cevap bölümlerinden derlenmiştir.

Dolayısıyla kitabımız, Türk dış politikasının geleceği, bölgesel ve küresel gelişmeler, son olarak da diplomasi ile ilgili farklı perspektifleri bir araya getiren ve özetleyen bir çalışma olarak büyük önem arz etmektedir.

Bu çalışmamızda ayrıca Türk dış politikasında uygulanan çeşitli stratejiler farklı mercekler altında incelenmiş, dış politikamızın küresel ilişkilerimizde hangi yaklaşımlar ve koşullar altında şekillendiği tartışılmıştır. Bu sebeple kitabımızın hem öğrencilerimize hem de dış politika alanında çalışma yapan diğer herkese faydalı olacağı kanısındayım.

Yoğun programların içerisinde bizleri onurlandırarak programlarımıza teşrif eden ve kıymetli yorumlarını bizlerle paylaşan tüm Diplomat Okulu hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Burak KÜNTAY
Başkan
Hükümet ve Liderlik Okulu