Siyaset Okulu

kitap-2
Bu kitap, Türkiye’deki çok önemli bir eğitim reformunun ispatıdır.

2004 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü’nün odasında kendisiyle yaptığımız bir konuşma esnasında, iki farklı konu üzerinde görüş alışverşinde bulunduk. Bunlardan ilki, Sayın Batum’un da defalarca belirttiği gibi, bir üniversite sadece ve sadece ÖSS’yi kazanan değerli öğrencilerimizin okuduğu ve eğitim aldığı ve sadece ama sadece kayıtlı öğrencisine akademik eğitim verip onları mezun eden bir kurum değil, halkın her kesiminden ekonomik durumu, eğitim seviyesi, ihtisas alanı ne olursa olsun, eğitime aç ve muhtelif konularda kendini geliştirmek isteyen insanlara açık olan bir kuruluş olmalıdır. Yani Üniversitenin, bir kitlenin veya grubun malı değil, bütün topluma eğitim vermekle mükellef bir kurum olduğu gerçeğidir.

Sohbetimizin diğer konusu ise Türk siyasetindeki gizli kahramanların, diğer bir deyişle partilerin il, ilçe, belde teşkilatlarındaki çok kıymetli siyasetçilerin ve siyasetçi adaylarının ülkelerinin idare ve geleceğine dair ellerine bir imkan geçtiğinde bu imkanları kullanmak için ne kadar donanımlı olduklarıdır.

Bu iki mühim soru ve görüşten yola çıkarak Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu bünyesinde oluşturulan Siyaset Okulu, Türk toplumuna ve siyasetçisine büyük bir hizmet sunmak için hayata geçirilmiştir.

Siyaset Okulu, her meslek grubundan, her siyasi partiden ve farklı görüşten ayırım yapmaksızın kaydolan öğrencilerine yine bir çok siyasi partinin ve farklı görüşlerin temsilcilerinden eğitim alma olanağı vermiştir. Doğrunun, her zaman farklı bakış açılarından değişik görülebildiğini, şartların her koşulu değiştirebildiğini, insanların uzlaşmak, hizmet etmek ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları siyasette, en önemli şartın analitik düşünce ve önyargısız bir fikir olduğunu ispatlamaya çalışmıştır.

Okuyacağınız bu kitap, Siyaset Okulu 1′e katılan değerli konuşmacılarımızın, diğer bir deyişle sevgili hocalarımızın yapmış oldukları konuşmalardan seçilmiş ve derlenmiştir.

Böyle önemli bir eğitim reformunun yapılmasında çok ciddi katkı sahibi olan ve üniversitenin akademik bağımsızlığını ve tarafsızlığını, net bir şekilde ortaya koyan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Enver Yücel’e ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Süheyl Batum’a tüm Siyaset Okulu öğrencileri adına sevgi ve şükranlarımı sunarım.

Burak KÜNTAY
Başkan
Hükümet ve Lidelik Okulu